Μή λήψη e-mail ενεργοποίησης Webex Meetings απο εκπαιδευτικούς

Ερωτήματα για την πλατφόρμα Webex που χρησιμοποιεί το ΥΠΑΙΘ
Απάντηση
ant.argi
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Μαρ 2020, 17:20

Μή λήψη e-mail ενεργοποίησης Webex Meetings απο εκπαιδευτικούς

Δημοσίευση από ant.argi »

Καλησπέρα.Είμαι Δ/ντής ΓΕΛ.Υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δεν έχουν λάβει e-mail ενεργοποίησης (για activation) για εγκατάσταση της εφαρμογής Webex Meetings.Μετά απο επικοινωνία με το ΥΠΑΙΘ τηλεφωνικά μας απάντησαν ότι το σύστημα δεν τους αναγνωρίζει , ενώ η πραγματικότητα είναι ότι εγώ που είμαι ο χειριστής του myschool επιβεβαιώνω ότι για τους εκπαιδευτικούς αυτούς έχουν ορθά συμπληρωθεί στην καρτέλα τους στο myschool όχι ένα αλλά 2 e-mails , εκ των οποίων το ένα είναι του Π.Σ.Δ.Γιατί να συμβαίνει αυτό;

admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 26 Μαρ 2020, 11:42
Σχολείο Υπηρέτησης: ΕΠΑΛ ΜΕΓΑΡΩΝ
Όνομα: ΜΑΡΙΟΣ
Επώνυμο: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Μή λήψη e-mail ενεργοποίησης Webex Meetings απο εκπαιδευτικούς

Δημοσίευση από admin »

Ελέγξτε ότι στο myschool είναι ενημερωμένα τα email των καθηγητών σας.
Επίσης σύμφωνα με τις οδηγίες εάν κάποιο email εκπαιδευτικού αντιστοιχεί σε λογαριασμό Free της πλατφόρμας WEBEX, υπάρχει πρόβλημα και πρέπει ή να διαγραφεί ο Free λογαριασμός ή να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικό emai (το οποίο πρέπει να καταχωρηθεί στο myschool και να αποσταλεί στο email υποστήριξης του ΥΠΑΙΘ) cst@minedu.gov.gr

Η ομάδα Υποστήριξης
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

ant.argi
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Μαρ 2020, 17:20

Re: Μή λήψη e-mail ενεργοποίησης Webex Meetings απο εκπαιδευτικούς

Δημοσίευση από ant.argi »

Γειά σας.Επανέρχομαι στο πρόβλημα της μή λήψης mail ενεργοποίησης απο το ΥΠΑΙΘ για την πλατφόρμα Webec Meetings , σε εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.Υπάρχουν , όπως έχω προαναφέρει καταχωρημένα για συγκεκριμένο εκπαιδευτικό στο myschool 2 urls για τα mail του ένα ως user@windowslive.com και ένα ως user1@sch.gr (μάλιστα με αυτό έχει καταχωρηθεί ως υπεύθυνος τμήματος και καταχώρησε βαθμολογίες τετραμήνου & απουσίες.
Ευχαριστώ.

papadomarn
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Μαρ 2020, 19:22
Σχολείο Υπηρέτησης: ΕΠΑΛ ΜΕΓΑΡΩΝ
Όνομα: ΜΑΡΙΟΣ
Επώνυμο: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Μή λήψη e-mail ενεργοποίησης Webex Meetings απο εκπαιδευτικούς

Δημοσίευση από papadomarn »

Να επιβεβαιωθεί ότι οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί, δεν έχουν δημιουργήσει με αυτά τα email που έχουν δηλώσει στο myschool, free account στο CISCO WEBEX. Αν το έχουν κάνει πρέπει να το διαγράψουν μέσα απο το admin site της CISCO https://admin.webex.com/login
Σε κάθε άλλη περίπτωση επικοινωνήστε με το Customer Service του ΥΠΑΙΘ, cst@minedu.gov.gr

Η ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
Παπαδόπουλος Μάριος

Απάντηση